Katliamcı zihniyet AKP’yle yaşıyor

CHP’nin Sivas sanıklarının zaman aşımına uğramaması için verdiği yasa önerisinin gündeme alınması AKP oylarıyla reddedildi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun imzasıyla hazırlanan ve Sivas davası sanıklarının zaman aşımından yararlanmamasını düzenleyen yasa önerisi komisyonlarda ve genel kurulda yaklaşık 2.5 aydır görüştürülemeyince, CHP, genel kurulda “doğrudan gündeme alınması”nı önerdi.
Yasa önerisinin doğrudan gündeme alınması önerisiyle ilgili söz alan Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, birçok Avrupa ülkesinde işkence kötü muamele ve Sivas katliamı gibi suçların “insanlık suçu” olarak görüldüğü için zaman aşımına girmediğine işaret etti. Türkiye’de de bunun örneğinin 12 Eylül darbesi sonrasında işkence ve kötü muamele mağduruyla ilgili bir davada yaşandığını ifade eden Tarhan, mahkemenin “işkence ve kötü muamele suçlarının” zaman aşımına uğramayacağına hükmettiğini ifade etti.
CHP’nin önerisi AKP’li Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.
Katliamın en önemli azmettiricilerinden Cafer Erçakmak’ın da bulunduğu 7 sanık için süren davanın karar duruşması 13 Martta yapılacak. Cafer Erçakmak’ın aranmasına rağmen yıllar sonra evinde öldüğü için hakkındaki davanın düşürülmesi, diğer sanıklar için de “zaman aşımı” kararı verilmesi bekleniyor. (ANKARA)

Kaynak: http://www.evrensel.net/news.php?id=24520&fb_source=message

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s